Екопростір розвитку дитини
Природний світ: дитина у світі природи
Пізнавально-дослідницька діяльність
Мета. Розширити досвід пізнання дитиною навколишнього світу; дати дітям уявлення про екологію як науку; продовжувати вчити розрізняти живі й неживі об’єкти природи. Виховувати бажання піклуватися про природу. Розвивати логічне мислення. Формувати вміння робити логічні висновки, міркувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
Мета. Дати знання про те, що у шкірці плоду є повітря, довести це експериментальним шляхом. Вчити дітей знаходити спільні ознаки предметів, виділяти їх. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу.
Мета: познайомити дітей з осінніми декоративними квітами, які до заморозків ростуть, цвітуть на клумбах та рабатках: з зовнішнім виглядом, кольором, назвою.Звернути увагу дітей, що багато квітів не тільки красиві, а й мають цілющі властивості. Звернути особливу увагу на чорнобривці, що вважаються народним символом України. Про чорнобривці складають вірші, пісні, їх малюють художники.Розвивати пізнавальну діяльність. Виховувати у дітей естетичний смак.
Тема. Щедра Осінь. Фрукти. Ягоди.
Мета: активізувати пізнавальні процеси дітей, уточнювати знання дітей про осінь, її щедрі дари. Узагальнювати знання про фрукти та ягоди. Закріплювати уявлення про те, як зберегти та зміцнити своє здоров'я. Розвивати творчі здібності під час роботи з аплікацією.
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з природним довкіллям. Закріплювати навички виконання прийомів ліплення - скочування, розплющення, притискання. Передавати характерні особливості зовнішнього вигляду овочу.
Мета: вчити дітей емоційно відгукуватися на образний зміст та поетичну форму вірша. Збагачувати образний словник. Продовжувати формувати культуру мовлення. Продовжувати вчити працювати з ножицями, вирізувати овальні форми, добирати потрібні кольори; правильно розташовувати елементи на аркуші.
Мета: познайомити дітей з різновидами грибів, вчити дітей розрізняти їстівні та неїстівні, знати зовнішні ознаки; в аплікації продовжити вчити створювати роботи за зразком, розвивати дрібну моторику, виховувати зацікавленість до аплікацій.
Мета: дати знання дітям про те, чому листя опадає та змінює колір; підтримувати інтерес до пізнання світу; викликати бажання досліджувати об'єкти природи; продовжувати вчити свідомо запам'ятовувати й читати вірш чітко, виразно, передаючи події, описані у творі; удосконалювати вміння малювати технікою тичка; формувати відчуття ритму і композиції; розвивати творчий потенціал, уяву, посидючість; виховувати захоплення осінньою красою
Пізнавально-дослідницька діяльність
Тема. Дослід. Як працюють дріжджі.
Мета: продовжувати розширювати знання дітей про птахів. Закріплювати поняття «зимуючі, перелітні», особливості існування птахів в холодну пору року. Вправляти в умінні розрізняти голоси птахів. Продовжувати вчити працювати в техніці пластилінографія.
Мета: розширити знання дітей про літаючих та нелітаючих птахів, формувати уявлення про різноманітні способи польоту, та використання птахами своїх крил для полювання, плавання, “танцю”. Спонукати до допитливості, інтересу до різноманітних птахів, до їх способу життя.
Мета: продовжувати знайомити з особливостями життя птахів, з ознаками, що відрізняють птахів від інших живих істот; формувати уявлення про спосіб пересування, про те, яку користь вони дають. Виховувати дбайливе ставлення до природи. Розвивати логічне мислення, пам’ять, спостережливість. Визначити властивості пір'я шляхом дослідницької діяльності.
Мета: розширюємо уявлення дітей про диких та екзотичних тварин, їх зовнішній вигляд, способи живлення (травоїдні, хижаки, гризуни, всеїдні). Виховувати дбайливе ставлення до живої природи. Пластичне образотворення «Лисичка»
Мета: формувати уявлення дітей про те, що вітер це рух повітря. Продовжувати вчити розрізняти характерні особливості вітрів сильний, слабкий тощо. Ознайомити зі значенням вітрів в житті людей. Розвивати конструктивні здібності під час конструювання вітряка. Дослідити за допомогою вітряка, що вітер може рухати предмети.
Мета: розширювати знання про кімнатні рослини (їх назви, особливості, умови життя, будова). Зацікавлювати роботою з догляду за кімнатними рослинами. Вчити малювати кактус, використовуючи всю поверхню аркуша паперу. Розвивати відчуття кольору, форми, ритму.
Тема. Природні ресурси. Заощадження.
Тема: дати уявлення про те, що для людини важливі всі складники середовища. Дати первинні уявлення про «природні ресурси», їх раціональне використання. Виховувати шанобливе ставлення до природи, екологічно грамотне вирішення проблемних ситуацій шляхом дослідницької діяльності.
Тема. Три стани води. Досліди.
Мета: розширювати уявлення та знання дітей про властивості води та три її стани (рідина, твердий стан, газоподібний). Розвивати пізнавальну активність.
Тема. Хвойні дерева. Святкова ялинка.
Мета: продовжувати розширювати уявлення дітей про хвойні дерева, назви, їх зовнішній вигляд, особливості зростання; вчити дітей створювати образ ялинки нетрадиційним способом за ескізом. Виховувати інтерес до творчої діяльності.
Тема. Лісова красуня. Ліплення.
Мета: продовжувати вчити дітей розуміти зміст художнього твору, розвивати вміння відповідати на запитання за змістом. Продовжувати навчати створювати виразні ліпні образи у конструктивний спосіб. Розвивати почуття форми та пропорції.
Мета: формувати уявлення дітей про кліматичні умови півночі; ознайомити з тваринами півночі; виховувати пізнавальну діяльність.
Тема. Південний полюс. Аплікація “Пінгвін”
Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про кліматичні умови полюсів, особливості Південного полюсу. Ознайомити з тваринним світом Антарктиди. Заохочувати дітей до експериментування з папером.
Тема. Дітям про риб. Ліплення Золота рибка.
Мета: продовжувати розширювати знання дітей про риб, їх назви, особливості; закріплювати будову, основні ознаки, спосіб розмноження; вправляти у створенні об’ємних зображень під час ліплення.
Мета: викликати цікавість і допитливість дітей щодо пізнання природи; дати дітям уявлення про те, як і з чого утворюються хмари. Формувати уявлення дітей про те, що хмари бувають різними, за появою хмар можна визначати погоду, виховувати спостережливість.
Мета: поглиблювати знання дітей про одну з найпоширеніших речовин в природі - воду. Закріплювати знання про властивості води, її можливий стан, значення води. За допомогою дослідницької діяльності, дати знання про те, що вода може виступати розчинником. Розвивати спостережливість, вміння робити висновки. Продовжувати вчити дітей створювати творчі композиції нетрадиційними способами малювання.
Тема. Колообіг води в природі.
Мета: поглиблювати уявлення про воду, її властивості. Розширювати знання про колообіг води в природі. Закріплювати вміння робити висновки.
Мета: розширити знання дітей про об’єкти неживої природи, ґрунт. Вчити розрізнювати поняття “земля”, “ґрунт”. Заохочувати до самостійної практично-дослідницької діяльності, вчити робити умовиводи.
Тема: Земля. Сонячна система. Ліплення Планета
Мета: уточнювати знання дітей про планету Земля. Збагачувати уявлення та знання про планети Сонячної системи, назви, особливості. Продовжувати вправляти прийомам ліплення, передаючи образ планети.
Тема. Весна. Пташине царство. Аплікація “Шпаківня”.
Мета: закріплювати уявлення дітей про ознаки весни. Уточнювати знання про зміни у житті птахів навесні. Закріпити їх назви, особливості. Вправляти у різних способах створення композиції з окремих елементів під час аплікації.
Тема. Життя тварин навесні. Малювання. Заєць.
Мета: розширювати знання дітей з особливостями життєдіяльності тварин навесні. Закріплювати назви тварин, дитинчат, особливості зовнішнього вигляду. Викликати пізнавальний інтерес до вивчення природи рідного краю. Закріплювати технічні навички роботи олівцем та гумкою.
Мета: продовжувати розширювати знання дітей про життя комах. Вчити виділяти характерні ознаки комах, будову, етапи розвитку. Учити встановлювати причинно-наслідкові зв'язки в природі. Виховувати бережне ставлення до комах, як частини живої природи. Вправляти у навичках малювання фломастером.
Тема. Рослини навесні. Способи розмноження.
Мета: закріплювати знання дітей зміни життя дерев, кущів, квітів. навесні, назвати узагальнювальним словом “рослини”. Ознайомити зі способами розмноження рослин. Розвивати мислення, уміння встановлювати прості зв’язки, бажання пізнавати природу.
Тема. Космічний простір. Місяць. Сузір’я. Малювання: Сузір’я.
Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про Сонячну систему. Закріпити поняття, що Сонце - це зірка, Місяць - супутник Землі. Дати знання про найбільш відомі сузір'я. Сприяти розвитку пізнавальної активності дітей. Розвивати творчі здібності під час створення малюнку “Сузір’я” нетрадиційним способом.
Тема. Планета Земля. Земна вісь. Полюси. Екватор.
Мета: закріплювати знання дітей про планету Земля, про те, що вона обертається навколо своєї осі та навколо Сонця. закріпити знання про пори року, полюси планети. Ознайомити поняттям “рік”, “екватор”. Сприяти розвитку пізнавальної активності, розвивати творчі здібності під час створення малюнку “Диво-дерево”